Staff List 2016-2017

TEACHING STAFF

2016-2017

GRANT BASIS

Sr.No.

Name  

Designation

Subject

Qualification

1.     

Dr. Shobha Ingawale

Principal

Marathi

M.A., M.Phil., Ph.D.

2.     

Dr. Kachardas Bairagi

Professor

Commerce

M.Com., LL.B., LL.M. M.Phil., Ph.D., G.D.C. & A

3.     

Dr.  Zeenat Khan

Associate Professor

English

M.A., M.Phil, Ph.D., SET

4.     

Smt. Nayanika  Nalawade

Assistant Professor

English

M.A., NET

5.     

Dr. Meena Thakur

Assistant Professor

Hindi

M.A., M.Phil., Ph.D., SET

6.     

Dr.  Ravindra Kothari

Associate Professor

Commerce

M.Com., Ph.D.

7.     

Shri Mahendra Kamble

Assistant Professor

History

M.A.

8.     

Dr. Madhavi Kharat

Associate Professor

Marathi

M.A., Ph.D., NET

9.     

Dr. Ramesh Desai

Assistant Professor

Economics

M.A., M.Phil., Ph.D.

10. 

Dr. Sudam Shelke

Director 

Physical Education

M.P.Ed. (Physical), Ph.D., SET

11. 

Shri Pravin Jadhav

Assistant Professor

Commerce

M.Com., LL.B., D.B.M., D.P.M.,

D.T.L., SET,

G.D.C. & A., M.B.A.,

I.C.W.A.I.

12. 

Dr. Vilas Patil

Assistant Professor

Geography

M.A., Ph.D.

13. 

Mrs. Gauri Kulkarni

Assistant Professor

Psychology

M.A., NET

14. 

Dr.  Neha Nalawade

Assistant Professor

Commerce

M.Com., M.A., Ph.D., SET

15. 

Dr. Yasmin Shaikh

Assistant Professor

Commerce

M.Com., M.Phil., Ph.D.


Sr.No.

Name  

Designation

Subject

Qualification

16. 

Dr. Vaishali Pawar

Assistant Professor

Political Science

M.A., M.Phil.,  Ph.D., SET

17. 

Shri Sherumal Shende

Assistant Professor

Commerce

M.A., M.Phil.

18. 

Shri Maruti Bhosale

Assistant Professor

Math. & Stat.

M.Sc., SET

19. 

Smt. Sunanda Helkar

Assistant Professor

Psychology

M.A.,  SET

20. 

Dr. Kishor Nawale

Assistant Professor

Commerce

M.Com., Ph.D., SET

G.D.C. & A.,

21. 

Shri Deepak  Gaikwad

Assistant Professor

Marathi

M.A., M.Phil., NET

22. 

Shri Jaysing Babar

Assistant Professor

English

M.A., NET

23. 

Dr. Rani Shitole

Assistant Professor

Commerce

M.Com., Ph.D., SET, G.D.C. & A.

24. 

Shri Bhausaheb Jadhav

Assistant Professor

Economics

M.A., NET

25. 

Dr. Dhondibhau Borkar

Assistant Professor

Commerce

M.Com., Ph.D., SET

26. 

Dr. Rakesh Suram

Assistant Professor

Commerce

M.Com., Ph.D., G.D.C. & A., D.L.L., D.T.L., NET

27. 

Smt. Priyanka Yaikwadi

Librarian

-

M.Lib. & I. Sc., SET, NET

28. 

Shri Ganesh Madhe

Assistant Professor

Geography

M.A., NET, SET, C.S.I.R. NET


NON-GRANT BASIS

2016-2017

Sr.No.

Name  

Designation

Subject

Qualification

    


1.     

Shri Prashant Adsul

Assistant Professor

Commerce

M.Com.

2.     

Dr. Angha Baldota

Coordinator

(P.G.)

English

M.A., M.Phil., Ph.D.

3.     

Smt. Sarika Thorat

Coordinator

(P.G.)

Marathi

M.A., SET

4.     

Smt. Madhuri Sawant

Assistant Professor

Political Science

M.A., M.Phil.

SHRI SHAHU MANDIR MAHAVIDYALAYA, PUNE-411 009

NON-TEACHING STAFF

2016-17

S.No.

Name

Designation

Qualification

CLASS II

1.       

Shri S.S. Kamble

Registrar

M.Com., LL.B., MS CIT

CLASS III

2.       

Shri.S.H. Pote

Stenographer

XII

Marathi Shorthand 100 & 120 w.p.m.

Marathi Typing 25 w.p.m.

English Typing 40 w.p.m.

M.S.C.I.T.

3.       

Shri S.K. Shinde

Head Clerk

B.A., B.Lib. M.S.C.I.T.

4.       

Shri P.S. Gaikwad

Senior Clerk

B.Com., M.S.C.I.T.

5.       

Shri C.P. Sargar

Library Clerk

M.Com., M.Lib.,

6.       

Shri A.S. Pawar

Junior Clerk

M.Com., B.Ed., G.D.C. & A., M.S.C.I.T.

Marathi Typing 30 w.p.m.,

English Typing 40 w.p.m.

7.       

Shri M.M. Kakade

Junior Clerk

B.A., M.S.C.I.T.

Marathi Typing -30 wpm,

English Typing -40 wpm

8.       

Mrs. S.S. Waskar

Library Clerk

M.A., M.Lib., Marathi Typing -30 wpm,

English Typing -40 wpm

9.       

Shri G.B. Marne

Library Clerk

B.Com., G.D.C. & A.,

Marathi Typing -30 wpm,

English Typing -40 wpm

10.   

Shri S.S. Mane

Junior Clerk

B.A., M.B.A., Marathi Typing -30 wpm,

English Typing -40 wpm

11.   

Shri S.T. Chavan

Junior Clerk

M.Com., B.Ed., Marathi Typing -30 wpm,

English Typing -50 wpm



Sr.No.

Name

Designation

Qualification

CLASS IV

1.       

Shri S.S. Kamble

Library Attendant

III

2.       

Shri D.B. Minekar

Library Attendant

IX

3.       

Shri S.M. Veer

Library Attendant

B.Com., L.T.C., B.Lib., M.Lib., G.D.C. & A.

4.       

Shri S.S. Zagade

Library Attendant

XII

5.       

Shri A.M. Gaikwad

Library Attendant

XII, M.S.C.I.T.

6.       

Shri S.F. Dudhe

Class Iv

XII, M.S.C.I.T., C.O.P.A.

7.       

Shri B.L. Kamble

Class IV

X

8.       

Shri N.N. Adsul

Class IV

B.A.

9.       

Shri K.B. Ghadge

Class IV

IX

10.   

Shri S.R. Sonavane

Class IV

XII

11.   

Mrs. J.P. Suryawanshi

Class IV

V

12.   

Shri S.A. Ware

Class IV

XI

13.   

Shri S.P. Aardad

Class IV

XII

14.   

Smt. S.D. Raut

Class IV

VII

Sr.No.

Name

Designation

Qualification

CLASS III

1.       

Shri V.M. Gund

Jr. Clerk Cum Store Clerk

B.A., I.T.I., N.C.T.V.T.

CLASS IV

1.       

Shri V.H. Mamde

Peon

M.A.


 
NON-TEACHING STAFF

NON-GRANT BASIS

(Full-Time on consolidated salary)

2016-2017

S.No.

Name

Designation

Qualification

1.       

Shri N.M. Kadu

Jr. Clerk

B.Com., B.Lib.

2.       

Shri D.R. Kale

Office Assistant

B.Com., MS CIT, Tally,